Prečo blogovať pre firmu?
Umiestnené v kategórii: Písanie seo textov Písanie textov - copywriting Seo texty
Často sa stretávame s otázkami: Prečo by mala mať firma okrem základného webu aj firemný blog? Prečo základ nestačí a aký význam má investovať do nejakého písania článkov na web?
Rozhodli sme sa teda v skratke zhrnúť hlavné výhody blogovania, postrehy z našej praxe a tiež odporúčania expertov priamo z Googlu. Aj ich vzdelávacie videá totiž často nabádajú práve k dlhodobej stratégii požadovaného umiestnenia s pevnými základmi, ktorou firemný blog jednoznačne je.
Výhody za firemný blog
Viac informačného priestoru – blog ponúka priestor pre poskytnutie informácií, ktoré sa na základný web nezmestia. Ak potrebujete klientom niečo bližšie vysvetliť, oboznámiť ich s postupom, novinkami alebo čímkoľvek, čo má pre nich hodnotu, blog vám to umožní.
Pravidelné aktualizácie – dianie znamená život. Aj na webe. Takže pokiaľ vyhľadávacie roboty, a samozrejme nielen tie, vidia, že web sa neustále aktualizuje, dáva im to jasný signál, že sa tam neustále niečo deje, preto tam budú chodiť častejšie a rovnako častejšie budú aj vašu stránku podsúvať vyššie vo vyhľadávaní. Máme to vyskúšané na viacerých weboch, ktoré fungujú spôsobom, že práve blog ich na požadované frázy posunul a drží vyššie a že aj v prípade, že vyhľadávač pri zadaní kľúčových slov nenájde blog samotný, nájde podporovanú web stránku, čo je vlastne hlavným cieľom.
Oznamovanie špeciálnych ponúk – novinky a akcie nemusíte uvádzať do života len strohým jednovetovým oznámením či obrázkom s bombastickým sloganom. Pokiaľ nie ste mega firma so silnou značkou, zrejme to aj tak stačiť nebude. Začať lákavým bannerom síce nie je zlé, no povedať viac môžete na blogu či mikrostránke. Alebo využiť oboje. Čím viac kanálov vašu novinku sprostredkuje, tým rýchlejšie si ju potenciálni zákazníci všimnú a tým väčšiu šancu má uspieť.
Vychovávanie vlastného publika – nielen štatistiky ukazujú, že pokiaľ sa niekto skutočne zaujíma o daný žáner, zaujíma sa oň dlhodobo. Rovnako je to aj s blogovaním. Ak si ľudia zvyknú čítať váš firemný blog, lebo ich zaujal, budú sa vracať pravidelne. Pravidelne budú nasávať nové a zaujímavé informácie a pravidelne privoňajú vašej firemnej kultúre, čím sa z nich môžu stať nielen pravidelní čitatelia, ale aj pravidelní zákazníci. A opäť bude úloha splnená.
Budovanie pevných základov – firemný blog je vlastne taký malý vlastný portál s PR článkami. Pokiaľ je umiestnený na inej ako hlavnej doméne vašej domovskej stránky, hlavný web z neho získava spätné odkazy dôležité pre zvyšovanie jeho, nazvime to, rastúceho skóre v umiestnení. Písanie blogu je teda čosi ako publikovanie PR článkov na vlastný portál, ktorý trvá a trvá…Samozrejme články je možné písať aj na iné PR portály, no vzhľadom k slovenskej realite tieto žiaľ nemajú až takú neobmedzenú trvácnosť ako by sa mohlo zdať, česť výnimkám samozrejme. Zrušením PR portálu s vašimi článkami dochádza k strate týchto hodnotných informácií ako aj spätných linkov, teda celá práca vyjde navnivoč. Samozrejme týmto nechceme nabádať k nedôvere v PR weby, akurát sa snažíme povedať, že budovanie vlastného podhubia je istejšia záležitosť s neobmedzeným účinkom. Veď na vlastné máte vždy väčší dosah ako na cudzie. J
Odborné poradenstvo – písať firemný blog neznamená písať o súkromí či iných pre vašu cieľovú skupinu nezaujímavých veciach. Hoci občasné info zo zákulisia sa občas hodia a inokedy potešia. Každopádne však je firemný blog v prvom rade priestor na odborné rady, tipy, návrhy či nápady, ktoré zákazníkov obohatia, poskytnú im rozhľad, bližšie informácie a pomôžu im pri rozhodovaní v prospech vášho produktu či služby.
Pri odbornosti však pozor na príliš veľa odborných výrazov, ktoré by mohli byť nepochopené či pochopené nesprávne. Pokiaľ neblogujete pre úzko vyprofilovanú skupinu expertov, je vhodné držať sa radšej pri bežných frázach, ktoré klientov neodradia, práve naopak, podporia, vyvolajú záujem a vzbudia dôveru.
Blogovanie, a to nie len na firemnej báze, má určite aj mnohé iné klady prevyšujúce jeho časové a finančné investície. Tieto však považujeme za akýsi základ, z ktorého sa určite oplatí ťažiť.
Autor: tk