Ako ohúriť na webe
Umiestnené v kategórii: Seo texty
Firemná kultúra online
Už dávno nie sú prejavom firemnej kultúry len usmiate hostesky či recepčné, vzhľadné vizitky a prehľadné hlavičkové papiere či architektúra sídla firmy. Firemná kultúra sa spolu s rozšírením webu rozrástla aj do online podoby, kde boli jej prvou lastovičkou firemné web stránky a dnes aj ich mutácie v rôznych podobách.
- firemný blog,
- prezentácie na sociálnych sieťach,
- microsites,
- web vizitky,
- fotky a videá,
- RSS kanály
- ……
to všetko je prejavom podnikovej kultúry v online prostredí. V minulosti tlačové správy, dnes Twitty či RSS kanály, kedysi články v novinách či časopisoch, dnes blogy či PR články na odborných portáloch. Každopádne, dnešné šírenie správ po sieti je o dosť rýchlejšie ako minulé šírenie mimo nej. O to dôkladnejšie je potrebné k tvorbe správ, textov a článkov pristupovať, o to väčší pozor si treba dávať pri vyjadreniach. Vždy je to však o tom istom – o komunikácii so zákazníkmi a okolím a o vnútornom prejave firmy navonok.
Firemná kultúra v detailoch
Nakoľko na webe nemáte možnosť zapôsobiť osobne, body language tu nefunguje a ohurovať sa dá jedine profi fotkami, prejavy firemnej kultúry je potrebné sústrediť na iné detaily. A aké sú detaily firemnej kultúry online?
- prehľadná štruktúra – je prejavom usporiadanosti a dôsledného štýlu. Zároveň odzrkadľuje ciele, filozofiu a poslanie spoločnosti.
- unikátny design – šablóny sú fajn, no pokiaľ chcete byť jedinečný a dať to najavo, design webu na mieru je tým najviditeľnejším prejavom firemnej kultúry.
- v súlade s ostatnými materiálmi – aby bola kultúra kultúrou, aj tá firemná či podniková, a aby bola jednoducho identifikovateľná v akomkoľvek prostredí, všetky jej prejavy by mali byť jasne rozoznateľné a vytvárať jeden celok. Pri unikátnom designe by to nemal byť žiadny problém.
- kvalitné obrázky – keďže práve obrázkami je možné pôsobiť na citovú stránku predaja, ktorá je rovnako dôležitá ako logické chápanie, je vhodné sústrediť sa na ich výber a kvalitu.
- podpis autora – weby bez identifikácie ich autora nepôsobia veľmi dôveryhodne.
- história stránky – tiež pomáha pri vytváraní si obrazu o spoločnosti. O to väčší problém je spoločnosť s históriou bez ucelenej firemnej identity.
- jednoduchý prístup ku kontaktom – veľmi dôležitý detail. Pokiaľ klienti nenájdu, kde ste a ako vás kontaktovať, neexistujete pre nich. Ani vaša kultúra.
- čitateľné a zrozumiteľné texty – firemná kultúra hovorí aj o prispôsobení rétoriky zákazníkom. Ak sa chcete stavať nad nich a ohurovať ich svojimi odbornými poznatkami, nielenže vám nebudú rozumieť, navyše sa budú cítiť nepohodlne, nedajbože hlúpo, a tak sa s vami radšej čo najskôr rozlúčia.
- vždy poruke – online chat umožňuje pomôcť zákazníkovi vo chvíli, keď je na vašom webe a má problém. Opäť rýchlejšia forma pomoci a komunikácie, teda možnosť zjednodušiť nakupovanie ihneď.
- referencie – asi najlepšia výpoveď o smerovaní firmy, jej správaní a konaní, v podaní zákazníkov. Práve z referencií sa potenciálni klienti (a nielen oni) dozvedia, ako sa spoločnosť skutočne správa a či sú jej písané prejavy dodržiavané aj v praxi.
- hodnotenia zákazníkov – ďalší z nástrojov podávania spätnej väzby prostredníctvom tých, ktorí vyskúšali na vlastnej koži.
Z uvedeného vyplýva, že firemná kultúra na webe sa prejavuje hlavne v komunikácii a designe. Veď presne o tom web je. Zaujať a správne odkomunikovať posolstvo.
Autor: tk